Müstakil Ev Pazarlarken bilinmesi gereken üç öneri.

21.06.2017


İyi bir ilk izlenim bırakın

İş görüşmesi gibi, evinizin de iyi bir izlenim bırakması gerekir. Evin içi ne kadar büyük olursa olsun, dış görünüş önemlidir ve potansiyel alıcı ev hakkında daha fazla bilgi almak için rahatsız olup, olmadığını belirleyici faktör olabilir.

 

Evinize hızlı bir teklif almanın birçok yolu vardır:

  • Evin kendisiyle başlayın - hızlı ve ucuz bir düzeltme için panjurlara, kaplamaya ve ön kapıya yeni boya ekleyin.
  • Mümkün ve gerekli ise, pencereleri ve ön kapıyı değiştirin veya düzeltme ve panjurlar ekleyin.
  • Çatı, sundurma ve bahçenin temiz ve düzenli olduğundan emin olun.
  • Evin stiliyle eşleşen göz alıcı ve sofistike bir posta kutusu kullanın.
  • Gerekirse, çatlakları doldurmak ve yabancı otları kaldırtarak temiz bir görünüm sağlayın.
  • Temiz peyzaj hatları oluşturmak için kenar ekleyin.
  • Bahçe çimlerinizi düzenli tutun ve biçip çıplak noktaları doldurun ve yabani otları kaldırın.
  • Bir bahçeniz varsa, odak noktası olarak bir çardak eklemeyi düşünün. Bir bahçeniz yoksa, garajın veya sundurmanın kenarına çiçek saksıları stratejik olarak yerleştirin.

Sosyal medyanın gücünü kullanın

Sosyal medya artık uzaktaki arkadaşlar ve ailelerle bağlantı kurmanın bir yeridir. Bu şirketler için güçlü bir pazarlama aracıdır ve müşterilerle bağlantı kurmak için bir platformdur - hem güncel hem de potansiyel.

Çoğu sosyal medya platformunda, belirli hedef pazarlarla bağlantı kurmak için demografik verileri ürün veya hizmetinize uyacak şekilde daraltmak için özel araçlar bulunur. Avantaj için bu araçları kullanın! İnsanlar sosyal medyada oldukça fazla zaman harcıyorlar, bu nedenle bir ev arayan insanların önünde neden evinizi koymuyorsunuz?

Yerel gayrimenkul firmalarına evinizin broşürünü hazırlayarak göndermeye başlayın ya da seçtiğiniz demografiye özel olarak gösterebileceğiniz reklamlar oluşturabileceğiniz kendi ev pazarlama sayfasını oluşturun. Doğru alıcıların reklamınızı bulmasını beklemeyin - reklamınızın doğru alıcıları bulmasına izin verin.

Önemli tadilatlardan kaçının

Nihai hedef kâr sağlıyor olabilir ancak tadilatları veya büyük onarım gerektiren şeyleri  kendiniz yapmaya çalışmayın mutlaka bir ustadan yardım alın.

Yeni bir çatıya ihtiyaç duyan bir ev satıyorsanız, ancak çatı kaplama deneyiminiz yoksa, çatıyı yok saymayın veya kendiniz yapmaya çalışmayın. Bu şeyler zaman ve para alır ve kendiniz yapmak muhtemelen yüksek maliyetli hatalarla sonuçlanır. Alıcılar evin demirbaşlarına ve yapısına bakacaklar, bu yüzden çatlak bir tavan işi, kötü sıhhi tesisat veya gelişigüzel yapılan büyük yenilikler görürlerse ya vaz geçecekler yada ucuza almak isteyeceklerdir.

Hatta bir ev satın almadan önce büyük yenileme veya projeler  tadilatı yüksek bütçe isteyebilir. Yapmak istediğiniz ev satış işi yönetilebilir görünse bile, gizli maliyetleri ve profesyonellik gerektiren işleri keşfedeceğinizi her zaman varsayalım.

Potansiyel alıcılarınıza kırmızı bayrak sunmayın. Yenilemelerle, özellikle bir profesyonel tarafından yapılanlarla ilgili açık konuşmalar yapın. Endişelerini gidermek, evin geri kalanını keşfederken iyi bir izlenim bırakıp zihinlerini kolaylaştıracaktır.

Ertuğrul Aylan

Gayrimenkul Danışmanı