Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

29.08.2015

Üç büyük ilde yaşayan tüketicilerin konut satın alma aşamasında en fazla dikkate aldığı hususların başında konut özellikleri (yüzde 69) geliyor. 
Konutun lokasyonu (yüzde 48) ve çevresel özellikleri (yüzde 22) dikkate değer ikinci ve üçüncü sıradaki konular oluyor. Fiyat ve ödeme seçenekleri, konutun bir yatırım aracı olarak sundukları ve hangi inşaat firmasının konutu yaptığı gibi unsurlar, tüketiciler nezdinde ilk üç maddeden dikkat çekici şekilde daha az bir öneme sahip görünüyor.

Konut özellikleri daha çok kadınlar, 55 yaş üstü tüketiciler, C2 SES grubuna mensup kişiler ve Ankara’da ikamet edenler arasında ön plana çıkarken; lokasyon, erkekler ve AB sosyoekonomik grubundaki kişilerin önceliği oluyor. Çevresel imkanlar ise en razla kadınlar tarafından dikkate alınan bir husus. Konut satın alma aşamasında çevresel imkanların geri planda kaldığı şehrin ise İzmir olduğunu görüyoruz.
 Tüketicilerin konut özelliği hususunda en çok dikkat ettiği konuların başında ise konutun deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiş olması (yüzde 31) geliyor. Konutun genişliği ikinci sırada yer alırken (yüzde 21), sahip olduğu oda sayısının genişlik kadar dikkat çekmediğini görüyorsunuz (yüzde 5). Üçüncü sırada bir başka önemli husus, ısınma sistemi gelirken (yüzde 11), konutun güneş görmesi ve site içinde yer alması da aranan özellikler arasında bulunuyor.

Öte yandan, konutun merkezi konumda bulunması, ulaşımı rahat bir yerde olması ve konutun bulunduğu çevre lokasyona dair dikkate alınan özellikler olarak karşımıza çıkıyor.
 Çevresel imkanlar başlığı altında ise konutun güvenlikli bir site içerisinde yer alması birinci sırada bulunurken, çevrede günlük alışverişin yapılacağı yerlerin olması ve soysal imkanların olması, eşit yüzde ile ikinci ve üçüncü unsurlar olarak yerini alıyor.